Nuo seno buvo manoma, jog rūpintis vaiku – moters darbas, bet šiais laikais nuomonės keičiasi. Dabar pripažįstama ir tai, kad vyras turi prižiūrėti vaiką. O ypač svarbus momentas tam – kai motina ką tik pagimdė kūdikį ir yra nusilpusi, todėl jai labai sunku rūpintis naujagimiu. Vyro pagalba šiuo atveju yra neįkainojama. O nuo 2006 metų liepos 1 dienos įteisinta nauja tikslinių atostogų rūšis – tėvystės atostogos – dar labiau palengvino šį darbą.

Suteikimo tvarka

Pagal LR Darbo kodekso 179 1 str. vyrams gali būti suteikiamos tėvystės atostogos – laikotarpiui nuo vaiko gimimo iki tol, kol vaikui sukaks vienas mėnuo. Šios atostogos apmokamos iš valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto. Kai norima gauti tėvystės atostogas bei pašalpą, reikia kreiptis į darbdavį dėl tėvystės atostogų suteikimo ir pateikti prašymą Sodrai. Tėvystės pašalpa mokama 100 procentų gavėjo kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio, o jei vyras dirba ne vienoje darbovietėje, tėvystės pašalpa jam mokama tik tose darbovietėse, kuriose jis yra išleistas tėvystės atostogų. Jeigu vaikas gimė negyvas bet kada po 24-osios nėštumo savaitės arba gimė gyvas bet kuriuo nėštumo metu, bet vėliau įvyko tragedija, tėvystės atostogos vis dar priklauso.

Sąlygos gauti tėvystės pašalpą:

  • vyras apdraustas pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalį;
  • įstatymų nustatyta tvarka išleistas tėvystės atostogų, kol vaikui sueis vienas mėnuo;
  • turi ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, iki pirmosios tėvystės atostogų dienos
  • gyvena santuokoje su kūdikio motina.


Svarbiausi aspektai norint gauti tėvystės pašalpą:

 • į Sodrą reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo tėvystės atostogų pabaigos.
 • Sodrai reikia pateikti tik prašymą skirti tėvystės išmoką, kurį galite pateikti internetu, paštu (siunčiant prašymą paštu, reikia pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą įstatymų nustatyta tvarka (pvz. notaro)) arba Sodros skyriuje (su savimi reikia turėti: asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir žinoti duomenis apie asmeninę sąskaitą, į kurią bus pervesta išmoka. Jeigu neturite sąskaitos, prašyme reikia nurodyti AB „Lietuvos paštas“ skyrių, kuriame pageidaujate atsiimti išmoką).
 • Jei kokia nors informacija yra nepateikta LR institucijoms gali prireikti ir papildomų dokumentų (daugiau informacijos http://www.sodra.lt).
 • Tėvystės pašalpa negali būti mažesnė ar didesnė, nei nustatytos ribos. (minimali – 156,66 Eur, maksimali – 1566,60 Eur).
 • Jei per tėvystės atostogas gaunate draudžiamųjų arba kitų darbinės veiklos pajamų, ligos išmokas, ir šių pajamų dydis mažesnis už Jums paskirtą tėvystės išmoką, Jums bus išmokėtas skirtumas tarp tėvystės išmokos ir Jūsų gautų pajamų.
  Tėvystės išmoka mokama už darbo dienas (taikoma 5 darbo dienų savaitė). Ji išmokama visa iš karto, pasibaigus tėvystės atostogoms.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *