Anime – japoniškos animacijos žanras

Japoniška animacija – anime – ne naujovė, bet vis labiau ir labiau populiarėjantis animacijos stilius. Kaip šis žanras sugebėjo nuo pat atsiradimo neprarasti savo pozicijų rinkoje, o tik kuo toliau, tuo labiau plisti? Apie tai ir pakalbėsime šiame straipsnyje.

Anime – kas tai?

Anime (jap. アニメ) – tai japoniškos animacijos stilius su savotiškais veikėjais ir aplinkos estetika. Šis stilius gali būti piešiamas ranka ir/arba kompiuterinės grafikos priemonėmis. O įtaką šiai meno šakai daro japoniški komiksai – manga. Pirmoji komercinė japoniška animacija išleista 1917 m. Vis dėlto specifinis anime piešimo stilius atsirado tik XX a. 7-ajame dešimtmetyje, o jo pradininku laikomas Osamu Tezuka. Nuo tada anime produkcija tik augo, išsiplėsdama toliau Japonijos rinkos ribų ir pagaliau sulaukdama tarptautinės auditorijos dėmesio.

Animacija – ne tik vaikams

Animacija – visuomenės nuomone, tai yra tik filmukai skirti vaikams. Bet pasirodo tai nėra visiška tiesa. Anime yra kuriama įvairiausių žanrų, įskaitant tokius kaip siaubo, psichologinius ar skirtus tik suaugusiesiems. Pavyzdžiui, veiksmo/nuotykių anime „One piece“ dauguma žiūrovų yra suaugusieji. Pagal Japonijos nacionalinės transliavimo stoties (NHK) tyrimus, netgi 88proc. žiūrinčiųjų amžius yra virš 18 metų. 43proc. iš jų yra tarp 19-29m, 32proc. tarp 30-49m, 13proc. virš 50m., o tik likę 12 proc. yra vaikai, t.y. žiūrovai, kurių amžius mažiau nei 18 metų.

Anime Lietuvoje

festivalio „NowJapan“ kategorijos „SENSHI COSBAND“ 1 vietos nugalėtojai

Anime rinka neaplenkė ir Lietuvos. Vien Kaune gyvuoja anime mėgėjų klubas „Kurokawa“. Jis kiekvieną savaitę rengia anime mėgėjų susitikimus ir šios animacijos peržiūras, o kartais tiesiog žaidimų vakarus tarp bendraminčių. „Kurokawa“ Jūsų laukia 18:15 kiekvieną antradienį World of games socialinio laisvalaikio klube (Šv. Gertrūdos g. 42).

O kalbant ne tik apie Kauną, bet ir apie visą Lietuvą, vyksta nemažai tarptautinių anime/cosplay renginių, kurie kiekvienais metais susilaukia vis didesnio dalyvių skaičiaus. Vyksta tokie renginiai kaip: „AnimeWeekend“, „Nyaaa! Cosplay“, ”Umi No Suna COSPLAY“, „Anime Weekend: WinterFall“, „Anime nights“ ir kiti. O pats didžiausias renginys, kuriame anime integruojama į Lietuvos rinką yra Rytų Azijos kultūros festivalis „NowJapan“.

Taigi, nors ir atrodo, jog animacija yra vaikiškas dalykas, bet tai yra daug daugiau. Tai yra meno šaka, kuri ir toliau vystosi, pritraukia įvairaus amžiaus atstovus ir gyvuoja ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *