Mūsų pasaulis bei jo gyventojai nuolat kinta, evoliucionuoja. Palaipsniui per epochas kito ne tik žmogus, bet ir muzika. Iš ties, muzikos kūriniai atspindi visuomenės pasaulėžiūrą. Šiame straipsnyje trumpai žvilgtelėsime į tai, kaip tai kito.

Viduramžiai (VI-XIII a.)

Viduramžių muzika iš esmės yra bažnytinė. Pagrindinė jos forma grigališkasis choralas, todėl pirmosios giedojimo mokyklos kūrėsi vienuolynuose. Žymiausi muzikos autoriai: Aurelijus Augustinas, Tomas Akvinietis, Philippe de Vitry ir Jean de Muris.

Sekvencija „Dies irae“ („Dieną rūščią“), galimas autorius Tomas Čelanietis:

Renesansas (XIV-XVII a.)

Renesanso kūrėjai žavėjosi senovės graikų menu ir laikė jį savo idealu. Mene svarbūs tampa grožis, harmoningumas, derėjimas. Menas vis labiau tapo pasaulietiškas. Tie patys kompozitoriai rašydavo ir bažnytinę, ir pasaulietinę muziką. Įvairiuose Europos kraštuose ėmė plisti įvairių tipų muzikos kūriniai, kuriuose buvo dainuojama apie meilę, karo žygius, kitus įvykius. Atsirado pirmosios mokyklos Nyderlanduose, Romoje, Venecijoje. Žymiausi autoriai: Džovanis Gabrielis, Džovanis da Palestrina, Gijomas Diufai, Žoskenas Deprė ir Orlandas Lasas.

Klemano Žanekeno šansona „Karas“ :

Barokas (XVII a. – XVIII a. I pusė)
Baroko menas itin išgražintas, puošnus, didingas, monumentalus. Baroke muzika buvo suprantama kaip išraiškinga garsų kalba, jausmų ir išgyvenimų reiška. Buvo manoma, kad dainuojant muzika papildo, paryškina žodžių reikšmę ir pati yra tarsi kalba. Žymiausi autoriai: K. Monteverdis, A. Skarlatis, Antonijus Vivaldis, Georgas Frydrichas Hendelis, Johanas Sebastianas Bachas, H. Perselis, D. Kačini ir D. Peri.

J.S.Bacho ”Tokata ir Fuga d-moll“ :

Klasicizmas (XVII a.–XIX a. I pusė)

Po puošnaus, monumentalaus baroko klasicistai siekė paprastumo, aiškumo, natūralumo. Jie norėjo atgaivinti senovės Graikijos meno grožio sampratą. Žymiausi autoriai: J. Haidnas, K. V. Gliukas, V. A. Mocartas ir L. van Bethovenas.

L.V.Beethoveno “Mėnesienos Sonata”

Romantizmas (XVIII a. pab.–XIX a. I pusė)

Romantizmas išreiškė pasipriešinimą griežtam, tvarkingam ir harmoningam klasicizmo menui. Menininkai, anksčiau kūrę mecenatų arba bažnyčios užsakymu, įgijo iki tol nepažintą meninę laisvę, kuri išsiveržė stipriais individualiais jausmais ir vaizduote. Žymiausi autoriai: Francas Šubertas, Feliksas Mendelsonas, Nikola Paganinis, Friderikas Šopenas, Ferencas Listas ir Hektoras Berliozas.

R.Šumano “Svajojimas”

XX-XI amžius

Šiuo laikotarpiu atsiranda džiazas, kurio pradininku laikomas Badis Boldenas. Taip pat atsiranda daugybė kitų muzikos stilių tokių kaip svingas, bebopas, bliuzas, rokas, popas, regtaimas, metalas, R&B ir t.t. O žymių autorių bei jų dainų – nesuskaičiuojama galybė.

D.Elingtono daina “It don’t mean a thing” (svingas)

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *