Saulės kolektoriai – ekologiškos energijos gavyba

Saulės kolektoriai žinomi jau nuo 1950-ųjų, apie jų naudą ir trūkumus prirašyta daugybė straipsnių. Tačiau yra didesnė naujovė – permatomas saulės kolektorius, įmontuotas pastato languose. Tarp mokslininkų vyksta lenktynės, kas sukurs permatomą saulės kolektorių, dengsiantį pastatų langus, tačiau vis tiek sėkmingai renkantį saulės energiją elektros gamybai.

Trys skirtingos saulės šviesos rūšys

Yra trys skirtingos saulės spindulių rūšys, kurios pasiekia mūsų planetą. Tai ultravioletiniai spinduliai, matoma šviesa ir infraraudonieji spinduliai. Kartu jie sudaro, vadinamąjį, saulės spektrą.

Troy Townsend – saulės elementų tyrinėtojas Merilando Šv. Marijos koledže. Jo teigimu, permatomo saulės kolektoriaus išradimas sumažins energijos surinkimą per pusę. Todėl, kad matoma saulės šviesa praleidžiama per saulės kolektorius, vietoj to kad būtų panaudojama energijos gamybai. Tokiu atveju, tik iš ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių šviesa pasitarnauja energijos gamybai.

Vienas iš didžiausių iššūkių permatomų saulės kolektorių vystyme yra sukurti tokią sistemą, kuri leistų sugerti didžiausią įmanomą UV ir infraraudonųjų spindulių kiekį.

Dėl stiklo savybės sugerti UV spindulius, saulės kolektorius montuojant stiklo viduje, Townsen‘o teigimu, elemento efektyvumas sumažėja per pusę. Tačiau kolektoriaus montavimas stiklo išorėje leistų sugerti šviesą jai dar neperėjus per stiklą.

Tokia elemento montavimo vieta sukeltų papildomų reikalavimų kolektoriaus struktūrai. Jis turėtų būti apsaugotas nuo karščio, drėgmės ir šalčio. Townsend‘o teigimu, skaidrios medžiagos atradimas, kuri saugotų nuo visų minėtų elementų būtų proveržis šios technologijos vystyme.

Fotovoltinių elementų tobulinimas siekiant pritaikyti languose

Keli koledžai ir privačios laboratorijos dirba norėdamos atrasti fotovoltinius junginius, kuriuos būtų galima panaudoti taikant languose. Jie turėtų būtų skaidrūs, kad per juos būtų matomas vaizdas. Taip pat, atliktų savo funkciją rinkti saulės spindulius neblokuojant vaizdo už lango.

SolarWindows Technologies įmonė Merilande pristato savo sukurtą efektyvų saulės kolektorių lange. Šios firmos direktorius John Conklin sako: „Mes pasitelkėme technologijas, organiškus saulės elementus ir perdarėme juos į permatomą technologiją. Pritaikėme išradimą langams, taip paversdami juos aktyviai energiją gaminančiais langais“.

Filmukas jų pagrindiniame puslapyje: http://solarwindow.com/

Beto, direktoriaus teigimu, šie langai gali būti ne tik visiškai permatomi, bet ir tonuoti (suteikiant norimą atspalvį, priklausomai nuo to, ko architektas ar pastato savininkas pageidauja), o tai daro juos dar produktyvesnius.
Conklin‘as sako, kad jų kompanija bendradarbiauja su JAV energijos departamentu norint patikrinti ir toliau vystyti šią technologiją. Paprastus vartotojus šie langai turėtų pasiekti 2017 metų pabaigoje. Tikimasi, kad šie langai naudotojui turėtų atsipirkti po vienerių metų.

Pasak 2012 metais atliktų tyrimų, JAV yra 5,6 milijonų komercinių pastatų, kurie turi daugiau nei 8 milijardus kvadratinių metrų langų. Net jei tik dalis šių langų galėtų rinkti energiją iš saulės, tai darytų didelę įtaką iškastinio kuro sunaudojimui energijos reikmėms. Taip būtų ne tik gauna energija, bet ir sumažinama tarša.

Video apie saulės kolektorius: http://learningenglish.voanews.com/a/3430854.html

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *