Mūsų požiūriui apie pasaulį kintant ir vis labiau susimąstant apie Žemės gerovę vis labiau plinta atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas. Vienas iš šių šaltinių – vėjas. Vėjo jėgainės generuoja švarią energiją, kuriai gauti nereikia tokių ribotų žaliavų kaip nafta ir pan.

Įdomūs faktai

Kai kurios šalys yra ypatingos šiuo aspektu, pavyzdžiui, Danija, net 23 % elektros energijos pagamina vėjo jėgainėse. Ypač vėjuotose vietose, kaip Vokietijoje prie Magdeburgo, yra ištisos „vėjo fermos“. Lietuvoje irgi yra pakankamai daug vėjo jėgainių, bet jos pagamina tik maždaug 3-4 % elektros energijos. Visos vėjo jėgainės skirstomos į pramonines, vidutinės klasės ir netgi asmenines. Taigi jas gali naudoti ne tik valstybė, bet ir namų ūkiai.

Asmeninės vėjo jėgainės

Vėjo jėgainės Lietuvos klimatinėmis sąlygomis nėra blogesnės nei saulės elektrinės (kurios jau yra pakankamai dažnos mūsų šalyje), o kai kada – net pranašesnės. Gerai įrengta mažoji vėjo jėgainė, dabartinėmis elektros kainomis, atsiperka maždaug per 6-8 metus. Visgi, jei elektra dar nėra įvesta, įvertinus jos bei jėgainės įrengimo kainą, pastaroji gali būti rentabili nuo pačios sumontavimo pradžios. Deja, daugelis potencialių vartotojų mano, kad šio įrenginio pastatymas reikalauja daug darbo. Be to reikia galvoti kaip pastatyti jį, kad jėgainės neužstotų nei pastatai, nei medžiai. Jei yra kaimynų, tai kokia gi bus jų reakcija? O jei nebus vėjo?

Iš tiesų, Lietuva nėra vėjuota šalis. Bet netgi esant 5 m/s vėjuotumui, tinkamai įrenta ir naudojama 1 kW mažoji vėjo jėgainė pagamina apie 2,5 tūkst kW/h elektros, o kai kurių jėgainių efektyvumas siekia net 4-5 tūkst kW/h metams. Visoms mažosioms vėjo jėgainėms reikia pakankamai žemo reikalingo startinio vėjo greičio – nuo 2,5 iki 3,5 m/s.

Žinoma, vertėtų atsižvelgti ir į vietą, kur jėgainė stovės. Aukšti pastatai ar medžiai gali jai trukdyti kaupti energiją. Taip pat neverta šios jėgainės statyti dauboje, o, pavyzdžiui, atviros kalvos yra puiki vieta jų įrengimui. Jėgainėms tinka ir vėjo tuneliai, susidarantys tarp poros aukštesnių kliūčių, pvz. kalvų. Vis dėlto jei jau nusprendėte įsirengti vėjo jėgainę, pirmas klausimas turėtų būti – kiek tos elektros Jums reikia? Žindami tai, suprasite ir kokio tipo bei galios vėjo jėgainės Jums reikia.

Jei kyla klausimas ar brangus yra vėjo jėgainės pastatymas, čia rasite skaičiuoklę, kuri parodys, kiek kainuos jos pastatymas jūsų teritorijoje: http://www.jegaines.lt/index.php?lang=lt&page=skaiciuokle_komercines

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *