Krepšinio deriniai – jų mokymasis ir įgyvendinimas

Nuotraukoje BC BOOM krepšinio klubo puolėjas Andrius Globys

Krepšinio deriniai – įvairios puolimo sistemos, kurių pagalba stengiamasi sukurti palankias situacijas atakai. Jų įgyvendinimo efektyvumas labai priklauso nuo žaidėjų individualaus meistriškumo. Krepšinio deriniai dažniausiai naudojami profesionaliame krepšinyje, tačiau ir mėgėjų komandos turi vieną kitą derinį, kurį karts nuo karto panaudoja.

Tiesa, krepšinio deriniai mėgėjų tarpe dažnu atveju yra neveiksmingi. To priežastis – individualių įgūdžių ir komandinių treniruočių trūkumas. Tam, kad krepšinio deriniai taptų efektyvūs, juos reikia kartoti daug kartų ir kiekvienas komandos žaidėjas turi tiksliai žinoti savo funkciją tame procese. Mėgėjų tarpe tokie sprendimai retai naudojami, nes derinių kartojamas yra monotoniška veikla, o mėgėjai linkę tiesiog susirinkti ir žaisti savo malonumui.

Žinoma, tos mėgėjų krepšinio komandos, kurios išsikelia tikslą laimėti tam tikrą turnyrą ar lygą, dažniausiai tobulina ir savo susigalvotas puolimo sistemas. Krepšinio deriniai pasirenkami pagal jų tinkamumą komandos lyderiams, kurie turi daugiausiai puolimo įgūdžių. Tokiu atveju žaidėjai stengiasi ne dėl savęs konkrečiai, o dėl bendrų komandos tikslų ir rezultatų.

Mėgėjų krepšinyje dažniausiai naudojami krepšinio deriniai

Tokie elementarūs krepšinio deriniai ar tiesiog elementai, kaip žaidimas du prieš du (2×2) yra patys populiariausi mėgėjų krepšinyje. Visgi, toli gražu ne visoms komandoms juos pavyksta sėkmingai panaudoti. To galimos priežastys:

  • Krepšinio įgūdžių trūkumas – menki driblingo, perdavimo, metimo įgūdžiai. Kad 2×2 derinukas pavyktų turi sėkmingai žaisti abu procese dalyvaujantys krepšininkai.
  • Prastas fizinis pasirengimas – trūksta staigumo ir greičio, kad sėkmingai veržtis link krepšio.
  • Kitų komandos žaidėjų trukdymas. Kad būtų galima efektyviai sužaisti 2×2 kiti žaidėjai turi būti atsitraukti ir palikti erdvės įgyvendinti šį elementarų derinuką. Kitu atveju tokie krepšinio deriniai gali baigtis klaida.

Taigi, net ir patys paprasčiausi krepšinio deriniai gali būti neefektyvūs, jei komandoje nėra tokių žaidėjų, kurie yra įgudę tą daryti arba kiti komandos krepšininkai savo neapgalvotais sprendimais aikštelėje trukdo juos įgyvendinti. Tad jei mėgėjų krepšinio komanda yra sudaryta iš mažai krepšinio patirties turinčių žaidėjų, tuomet norint įgyvendinti tam tikrus derinius – treniruotės yra būtinos. Tiesa, kad krepšinio treniruotės būtų produktyvios – būtinas treneris arba bent vienas didesnį supratimą apie krepšinį turintis žaidėjas.

Kad krepšinio deriniai pavyktų:

  • Proceso pradžioje pasirinkite mokytis pačius elementariausius krepšinio derinius.
    Derinio mokymuisi reikia skirti didžiąją treniruotės dalį.
  • Nuosekliai ir disciplinuotai laikytis treniruotės plano, net jei kažkas to ir nenori, o norėtų tiesiog pažaisti krepšinį. Tokiu atveju priminkite savo komandos krepšininkams, jog esate siekti ne tik žaisti savo malonumui, bet ir siekti kuo įmanoma geresnių rezultatų.
  • Kitą derinį mokykitės tik tada, kai jau gerai pavyksta įgyvendinti prieš tai buvusį. Nuolat pasikartokite ir lavinkite jau išmoktus ir perprastus derinius.
  • Varžybų metu stenkitės kuo daugiau kartų panaudoti išmoktus derinius ir venkite chaotiško krepšinio. Net jei krepšinio deriniai nepavyksta – nepanikuokite, o kartokite iš naujo. Kantrybė ir nuoseklumas visada duoda rezultatų.

Krepšinio deriniai gali kur kas labiau pakelti jūsų komandos žaidimo lygį bei „atnešti“ pergalių į kolektyvo kraitį. Nors pradžioje bus nelengva, tačiau geriau klysti įgyvendinant suplanuotą sumanymą, negu tiesiog žaisti chaotiškai. Tokiu atveju pergalę galite pasiekti tik labai didelės sėkmės atveju arba jeigu jūsų varžovai žaidžia tokio pačio lygio krepšinį. Visgi, jeigu norite komandinių rezultatų, tuomet krepšinio deriniai, disciplina, tvarka turi būti jūsų žaidimo pagrindiniai akcentai. Krepšinio deriniai – įvairios puolimo sistemos, kurių pagalba stengiamasi sukurti palankias situacijas atakai.

Taip pat pateikiu sudėtingesnio krepšinio derinio variantą, kurio pagalba galima įtraukti visus komandos žaidėjus, o derinio užbaigimo galimybių yra kur kas daugiau.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *