Verslo partnerių paieška ir įmonės akcijų pasidalinimas. Šia tematika turėjau nemažai karčios patirties, tad šiame savo tinklaraščio straipsnyje ja ir pasidalinsiu bei galbūt kažkam, kada nors padėsiu neužlipti ant tokio pačio grėblio, ant kokio buvau užlipęs aš.

Mano verslo kūrimo istorija

Savo verslą kurti pradėjau dar 2007 metais, būdamas 24 metų. Verslo srityje patirties neturėjau, todėl veiklos pradžia buvo ganėtinai sunki. Verslo vystymui neturėjau nei lėšų, nei žinių, tačiau noras turėti savo verslą, būti pačiam sau šeimininkui ir susikurti tokias pajamas, kokias noriu, entuziastingai vedė į priekį.

Su laiku atsirado žinių, tačiau finansų verslui plėtoti trūko visada. Tuo labiau, kad mano vystomame prekybos versle reikėjo daug apyvartinių lėšų prekėms įsigyti. Neturi pakankamo prekių asortimento pasirinkimo, koks yra rinkoje – nesi rimtas verslo žaidėjas. Bėgant laikui, po truputį didinau prekių kiekį. Tai ką sugeneruodavau versle – grąžindavau atgal į verslą. Visgi, galiausiai nusprendžiau, kad augimo procesas vyksta per lėtai ir reikia ieškoti verslo partnerių, investuotojų. Tai buvo pirmoji mano klaida, nes šiuo metu manau, kad būčiau sėkmingai išvystęs verslą ir savo jėgomis. Tiesiog eigoje pritrūko kantrybės.

Neskubėkite dalintis savo sukurtu verslu. Verslą sukurti sunku, o prarasti lengva. Visada įvertinkite visas kitas galimybes reikiamiems resursams gauti.

Verslo partnerių paieška, derybos ir skubotas sprendimas

Toks jau aš žmogus, jei užgimsta kokia idėja – turiu ją truks plyš įgyvendinti. Iš to didelio noro, entuziazmo kartais praleidi pro pirštus itin svarbias detales. Verslo partnerių toli ieškoti nereikėjo. Pasiūliau šią idėją savo vieniems iš tiekėjų ir jie iškart susidomėjo. Jiems analizuoti daug nereikėjo, nes tiesiogiai matė augančius prekių užsakymo srautus iš jų įmonės.

Jie atsiuntė sąlygas, kuriomis jie sutinka ateitį į verslą ir investuoti tam tikrą sumą pinigų, suteikti verslo vystymo žinias bei išskirtines prekių pirkimo sąlygas. Pasiūlymas man tiko tik iš dalies. Už minėtas sąlygas jie panoro gauti 51 procentų mano verslo akcijų. Pirma mintis – jokiu būdu. Mano neabejotinu manymu, akcijų pasidalinimas turėjo būti mano naudai.

Derybos truko apie savaitę laiko ir jos baigėsi mano pralaimėjimu. Aš sutikau perleisti įmonės kontrolinį paketą (51proc) už sąlygas mano verslui augti. Tai buvo mano pati didžiausia viso šito proceso klaida. Žvelgiant atgal, net neabejoju, kad jeigu būčiau neskubėjęs priimti sprendimo, būčiau išsiderėjęs mažų mažiausiai 50/50 santykį, o tas 1 procentas jau keičia situaciją iš esmės. Tokiu atveju jau reiškia, kad kiekvienas sprendimas įmonėje priimamas tik bendru sutarimu.

Tuo tarpu liekant su 49proc akcijų verslininkas praktiškai yra atribotas nuo savo sukurto verslo. Kontrolinį paketą valdanti pusė gali užsiiminėti absoliučia savivale, kaip šiuo metu vyksta mano įmonėje.

Į derybų procesą būtina įvesti daugiau potencialių investuotojų. Tokiu atveju pagrindinis verslo partneris jaus didesnį spaudimą ir labiau bus linkęs eiti į kompromisą. Tuo labiau, kad galbūt kiti šio žaidimo dalyviai pasiūlys kur kas geresnes sąlygas negu jūs tikėjotės.

Gražios kalbos ir lieka kalbomis. Detalios sutarties sudarymas

Verslo partnerio pažadai, kaip čia viskas bus gerai, jeigu priimsi susitarimą yra mažai ko verti. Viskas turi būti smulkiai išdėstyta verslo nuosavybės perdavimo sutartyje. O dar geriau į šį sutarties sudarymo procesą pasikviesti rimtą, nešališką teisininką, kuris turi pakankamai patirties tokioje srityje. Tada net ir turėdami 49proc akcijų, galite stipriai apriboti kontrolinį paketą valdančios pusės galimą savivalę įmonėje. Nepagailėkite tam pinigų, net jei teisininko išlaidas reikės apmokėti tik jums. Toje sutartyje iš esmės sprendžiasi jūsų pozicijos versle likimas, apsidraudimas nuo netinkamų akcininko sprendimų.

Nieko asmeniško, tai tik verslas. Būkit tikri, taip ir yra. Aš tą patyriau savo kailiu. Versle niekam neįdomūs tavo tikslai, svajonės ar idealai. Dauguma žiūri kaip išpešti kuo didesnės naudos sau, savo verslui.

„Stipri“ sutartis – jūsų svertas net ir pralaimėjimo atveju

Net jei atsitiktų taip, kad įmonėje liekate mažuoju akcininku, tačiau jūsų sutartis yra sudaryta taip, kad tinkamai gina Jūsų interesus, tuomet jūs vis dar „išliksite“ versle kaip reikšmingas žaidimo dalyvis. Kontrolinį paketą valdantis akcininkas neturės visiškos laisvės savavališkiems sprendimams atlikti ir kenkti jums arba jūsų verslui. O gali būti ir taip. Tai jog mūsų tikslas, kad verslas augtų dar nereiškia, kad tokį patį tikslą turi ir jūsų verslo partneris. Galbūt jam aktualu kiti dalykai, kaip pavyzdžiui savo potencialų konkurentą turėti po savo sparnu ir neleisti jam augti. Arba, kad kitas lygiavertis konkurentas nepatrauktų jūsų į savo verslo pusę ir nesustiprintų savo pozicijų rinkoje.

Savo sudarytą verslo sutartį turite turėti visada po ranka ir nuolat priminti verslo partneriui, ant kokių įsipareigojimų jis dėjo parašus. Jis turi nepamiršti, dėl kokių įsipareigojimų jam buvo suteikta nuosavybė į jūsų autorinį verslą.

Dėl nepatyrimo minėtame procese buvau pridaręs daug klaidų. Bet kaip sakoma, gyveni ir mokaisi. Dar geriau yra mokytis iš svetimų klaidų. Tad siūlau pasimokyti iš manųjų 🙂

Šiai dienai mano svertai mano pačio sukurtame versle nėra pakankami, kad galėčiau užtikrinti sėkmingą įmonės valdymą ir augimą. Akcininkas savivaliauja ne tik pažeidinėdamas tarpusavio susitarimą, bet ir Lietuvos įstatymus. Žinoma, visada išlieka galimybė susidariusią situaciją spręsti teismo keliu, bet vis dar naiviai tikiuosi, kad viską pavyks išspręsti taikiai 🙂

Būkite budrūs 🙂 Tai kokios vertybės „gyvena“ jumyse, dar nereiškia, kad tokios pat ir pas jūsų verslo partnerį. Dėl to, kaip ir minėjau, viskas iki pačių mažiausių smulkmenų turi būti aiškiai išdėstyta verslo dalybų dokumente. Galvodami sutarties punktus apsvarstykite visus įmanomus scenarijus ir variantus. Iš serijos – kas būtų jeigu būtų. Sėkmės 🙂

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *