Cheminis vaistas Nimesil, o tiksliau jo veiklioji medžiaga nimesulidas, turi neigiamą poveikį kepenims. Apie tai įspėja ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.

Nimesulidas yra nesteroidinis priešuždegiminis, skausmą slopinantis vaistas. Skaitant kitų žmonių komentarus susidaro įspūdis, kad jis vis dar dažnai vartojamas net ir peršalus. Taip pat Nimesil kartais skiriamas ir moterims, kurios patiria pilvo skausmus mėnesinių metu. Visgi, šią problemą spręsti reikėtų kitais būdais, o ne nuosekliai vartoti šį stiprų šalutinį poveikį turintį cheminį preparatą.

Vartojant nimesulidą gali padidėti kepenų fermentų kiekis kraujyje (amino-transferazės, šarminės fosfatazės, gama-glutamil-transpeptitazės). Yra pranešimų apie sunkų kepenų pažeidimą: cholestazę, žaibinės formos hepatitą, kuris baigėsi mirtimi.

Nimesil, Mesulid – vaistai su nimesulidu

Prekyboje Nimesulidas pasirodė 1985 metais Italijoje. Licenciją prekiauti nimesulidu įsigijo daug farmacijos kompanijų. Preparatą užregistravo per 50 pasaulio šalių, iš jų 10 Europos Sąjungos valstybių. Lietuvoje nimesulidas registruotas firminiais pavadinimais Mesulid ir Nimesil.

Pranešimai apie kepenų pažeidimus iki 2001 metų

Iki 2001 m. rugpjūčio mėn. pasaulyje užfiksuoti 195 pranešimai apie kepenų pažeidimą, vartojant nimesulidą. 123 reakcijos buvo vertintos kaip sunkios, 12 pacientų mirė (6,2 proc.). 140 atvejų buvo ryškūs klinikiniai kepenų pažeidimo simptomai, 43 atvejais – asimptominis kepenų fermentų koncentracijos padidėjimas.

27 proc. atvejų kepenų pažeidimas pasireiškė per pirmąsias 7 vaisto vartojimo dienas, 35 proc. atvejų – po 8–29 dienų, 38 proc. – vartojant vaistą ilgiau kaip 30 dienų. Mirties atvejų buvo, kai vaistas vartotas nuolat ilgiau nei 30 dienų, todėl manoma, kad kepenų pažeidimo sunkumas priklauso nuo vaisto vartojimo trukmės.

73,3 proc. visų pastebėtų kepenų pažeidimo reakcijų pasireiškė moterims. Reakcijos buvo dažniausiai vyresniems kaip 50 metų amžiaus asmenims, todėl manoma, kad kepenų pažeidimo rizika yra didesnė pagyvenusiems asmenims. Nenustatyta ryšio tarp nimesulido dozės (kuri buvo dažniausiai 100–200 mg per parą) ir kepenų pažeidimo.

Suomija sustabdė prekybą Nimesulidu savo šalyje

Suomijos nacionalinė vaistų agentūra įvertinusi didelį skaičių nepageidaujamų kepenų pažeidimo reakcijų jų šalyje, 2002 m. kovo mėn. laikinai sustabdė prekybą nimesulidu.

Įvertinusi esamus duomenis, VVKT nurodo šias nimesulido saugaus vartojimo rekomendacijas:

· Nimesulidas negali būti skiriamas ligoniams, kurių kepenų funkcija pažeista.
· Rekomenduojama neskirti nimesulido vaikams.
· Gydymo nimesulidu negalima tęsti, kai gydymo metu atsiranda simptomų, kurie rodo galimą kepenų pažeidimą (anoreksija, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, silpnumas, gelta, patamsėjęs šlapimas). Išryškėjus tokiems simptomams, ligonis turi kreiptis į gydytoją.
· Jeigu dėl nepageidaujamo poveikio kepenims gydymą nimesulidu teko nutraukti, pakartotinai jį skirti nerekomenduojama.
· Vaisto negalima vartoti su kitais vaistais, turinčiais hepatotoksinį poveikį.
· Pagyvenusiems ligoniams, kuriems skiriamas ilgalaikis gydymas nimesulidu, rekomenduojama reguliariai atlikti kepenų ir inkstų funkcijos tyrimus.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *