Gyvename pažangių technologijų amžiuje, tačiau kas liečia artimus vyro ir moters santykius – kol kas daugiau sumaišties nei pažangos. Lietuvoje skyrybų skaičius procentaliai bemaž didžiausias Europos sąjungoje. Tiesa, ir likusios moderniosios demokratijos šalys negali pasigirti darnių šeimų gausa. Mano akimis, šios vyro ir moters tarpusavio nedarnos priežastys yra pačiuose pamatiniuose dalykuose, apie kuriuos šiame tekste ir pakalbėsiu.

Žinutė iš senovės: Vyras – galia, moteris – nuolankumas

Moteris sukurta iš vyro šonkaulio. Tokios ir panašios religinės žinutės nuo senų laikų, karta iš kartos, formavo bendrą suvokimą, jog vyras yra visomis prasmėmis pranašesnis už moterį. Ko pasekoje, moteriai beliko tik besąlygiškai paklusti vyrui.

Kelis tūkstančius metų pagrinde tik vyrai galėjo siekti išsilavinimo, dalyvauti politikoje, užsiimti kūryba ir pnš. Moterys net balsuoti neturėjo teisės. Trumpiau kalbant moteris buvo atskirta nuo visuomeninio gyvenimo ir pagrinde rūpinosi buitimi namuose, vaikų priežiūra.

Tuo tarpu vyras (bendrąja prasme) buvo ne tik savo šeimos, bet ir viso pasaulio kūrėjas ir valdytojas. Tiesa, jo pareiga tuo pačiu buvo ir aprūpinti savo šeimą gerove, užtikrinti jos saugumą. Nukauti mamutą, apginti nuo priešų.

Mentaliteto lūžis – tik 20 amžiuje

Esminis bendro mentaliteto lūžis įvyko tik 20 amžiuje ir tik modernios demokratijos valstybėse. Šio amžiaus pradžioje moterys ne tik įgavo teisę balsuoti, bet ir lygiateisiškai su vyrais dalyvauti visuomeniniame, politiniame gyvenime, siekti profesinės karjeros. Tad tokia tarpusavio lygybė yra pakankamai „šviežias“ reikalas lyginant su tuom, kiek laiko jau trunka civilizuoto žmogaus egzistencija.

Tiesa, nemažoje dalyje Azijos, Afrikos ir Artimųjų rytų šalių, senasis vyro ir moters tarpusavio santykių modelis vis dar egzistuoja.

Mentalitetų sankirtoje – psichologinė košė

Taigi, kas liečia vyro ir moters tarpusavio santykius, šiuo metu pasaulyje vis dar vyksta dviejų pagrindinių mentalitetų susidūrimas:

    1. Vyras – stipriai išreikštas vyriškumas (vyriška energija). Tai yra mamutų medžiotojas, gynėjas nuo priešų, visapusiško saugumo užtikrintojas. Tuo tarpu moteris – stipriai išreikštas moteriškumas (moteriška energija). Tai yra nuolankumas, švelnumas, jaukumo kūrimas, vaikų priežiūra.

    2. Vyras ir moteris – lygiavertiški partneriai. Juose abiejuose cirkuliuoja vyriškosios ir moteriškosios energijos balansas. Dėl šios priežasties jiems nereikia vienas kito, dėl kurios nors energijos trūkumo. Jie tiesiog mėgaujasi abipusiu buvimu, darna, harmonija, gausa. Kartu kuria, planuoja, sprendžia šeimos gerbūvio reikalus, rūpinasi vaikų ugdymu.

Tiek pirmu, tiek ir antru atveju vyras ir moteris pasiekia reikiamą tarpusavio, tarpusavio energijų balansą. Problemos prasideda tuomet, kai įvyksta šių dviejų mentalitetų maišymas ir išsikreipia tarpusavio energijų balansas. Kai vienas ar kitas nori ir to, ir ano. Na, o godumas jau kaip žinia, prie gero neveda.

Vyras ir moteris – ta pati esybė, tik su šiokiais tokiais cheminių reakcijų skirtumais

Taigi, jei skaitėte prieš tai bent keletą mano tekstų, tuomet jau žinote, jog žmogaus esybę aš traktuoju kaip skaidrią sąmonę, per kurią mes patiriame pasaulį. Tai egzistencinis jausmas „Aš esu” ir per visą tai patiriu.

Žmogus yra vienintelis gyvūnas šioje planetoje, kuris gali pilnai save suvokti ir realizuoti.

Tad vyras ir moteris aukščiausiame suvokimo ir realizacijos lygmenyje yra vienas ir tas pats – sąmonė, pojūtis „Aš esu”. O ką užkrauname (kokią informaciją) ant to „AŠ ESU“, tą ir generuojame savyje, tą ir transliuojame į išorę, taip ir gebame gyventi santykyje su kitu.

Taip žinoma, skiriasi vyro ir moters lyties, dauginimosi organai bei su tuom susijusios cheminės reakcijos, tačiau bendrame gyvenimo suvokime tai nėra esminiai dalykai. Esminiai dalykai – teisingas, skaidrus savęs suvokimas ir realizacija. Po viso šito, tarpusavio darna tampa savaime suprantamu ir vykstančiu reiškiniu.

O tai ką suteikė mums gamta, turi tapti mūsų privalumu, gausa, o ne trūkumu ar kliūtimi tarpusavio sąveikos procese.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *