Laisvė. Kaip aš suprantu šį žodį

Žodį laisvė esu linkęs išskirti į dvi pagrindines sąvokas – išorinė laisvė ir vidinė laisvė.

Apie išorinę laisvę per daug nesiplėsiu, nes daugiau mažiau aišku. Laisvė nevaržomai (fiziškai) judėti, elgtis, reikštis. O mūsų saviraiškos galimybės jau didele dalimi priklauso nuo vidinės laisvės suvokimo, potyrio, realizacijos.

Tęsdamas mintį apie vidinę laisvę turiu paminėti, jog sąmoningas žmogus iš esmės yra sąmonėje vykstančių minčių/reakcijų/energijų tvarinys bei tam tikros, tik jam vienam būdingos informacijos (unikali fizinio kūno išvaizda, DNR, patirtys) „nešiotojas”.

Taigi, iš esmės gyvenimo ir tuo pačiu vidinės laisvės suvokimas, patyrimas vyksta mūsų sąmonėje ir viso to suvokimo lygis priklauso nuo to, kokią informaciją mes tam tikru metu generuojame savyje (sąmonėje).

Tad kiekvieno iš mūsų vidinės laisvės suvokimas, bent maža jo dalimi, yra išskirtinis, unikalus.

Visgi, pasistengsiu išdėstyti ne suvokimo skirtumus (kas yra neįmanoma), o panašumus. O jei dar tiksliau, tai vidinės laisvės suvokimą pateiksiu per vidinės nelaisvės pavyzdžius.

Visų pirma, mūsų suvokimus didžiąją dalimi formuoja mūsų aplinka. Ypatingai vaikystės, paauglystės laikotarpyje. Tai kokios gyvenimo nuostatos mums išdėstomos tame tarpsnyje, taip mes ir suvokiame gyvenimą, tarpusavio santykius ir daugelį kitų dalykų.

Esmė tame, kad nemaža dalis tų visuomeninių nuostatų buvo sukurta tam, kad žmogų kontroliuoti, apriboti, „pririšti”. Kitaip tariant padaryti jį nelaisvu ir viską daryti taip įtikinamai, kad jis nesuprastų, kad yra nelaisvas.

Galiausiai šita užgniaužta vidinė laisvė „keliasi” ir į tarpasmeninius žmonių santykius. Pradedant siekiu kontroliuoti vaikus, baigiant kontroliuoti suaaugusius. Iš esmės tai yra užburtas kontrolės ratas, iš kurio ištrūkti ne taip ir paprasta.

Paimkime konkretų pavyzdį. Vyro ir moters santykiai, kuriuose vienas ar kitas (ar abu – rečiau) siekia kontroliuoti, įsakmiai nurodinėti, ar kitaip apriboti kito gyvavimo laisvę (čia ne taisyklė, bet būna, pasitaiko 🙂 ).

Šitas poreikis kontroliuoti gimsta iš nepasitikėjimo savimi, savo sprendimais (nesąmoningumo), o po to jau iš nepasitikėjimo kitu.

Žmonėms gyventi nepasitikėjimo terpėje su laiku darosi tikra kančia, nes vidinės ramybės nepatiria nei vienas, nei kitas.

Tokiu atveju, nepasitikinčiam kitu žmogui galima užduoti klausimą, tai kokio velnio tu būni su žmogumi, kuris tau kelia nepasitikėjimą? O tas velnias būna EGO. Nes paleisti dėl egoistinių priežasčių nesinori, bet pasitikėt (mylėt) irgi neišeina.

Tuomet efektyviausias sprendimas būna kito žmogaus sustiprinta kontrolė – „smaugimas”. Ir efektyviausia „smaugti” iki tol, kol žmogui jau tampa sunku savarankiškai kvėpuoti – mąstyti.

Nes neduok Dieve jis (ji) pagalvos apie priešingos lyties žmogų. Oh my God!
O jeigu dar pasakys ką nors teigiamo apie kitos lyties žmogų. Tuomet jau mirtis alyvose!

🙂 šiuo metu man tokios žmonių tarpusavio santykių situacijos kelia šypseną, tačiau ne užgaulią, nuoširdžią šypseną, nes kažkada man, kaip ir ko gero daugeliui kitų, teko patirti kažką panašaus 🙂

Šiuo metu tą patiriantiems žmonėms norėčiau palinkėti neužsibūti tokioje terpėje, o priimti vienokį ar kitokį sprendimą, nes toks gyvenimas „neveda” į laimę, o tik į nesibaigiančią agoniją. O su šiuo kūnu juk gyvename tik kartą. Tad verta susimąstyti ar gyvenimą verta praleisti nedarnoje 🙂

Tad jeigu gyvenime ieškosite “vergo”, “vergą” ir rasite. Jei ieškosite eiklaus „kumeliuko (ės)” tokį tikrai nesunkiai rasite. Jei ieškosite laisvo žmogaus, rasite jį. Ir tt. Variantų daug, pasaulis margas. (Nors apibūdinimus įvardinau, kaip daiktavardžius, bet neabsoliutinu, tik pabrėžiu tam tikras žmogaus savybes, kurios išryškėja tam tikroje gyvenimo atkarpoje).

Jei nieko karštgalviškai neieškosite, tuomet nemaža tikimybė, kad „rasite” save. Tikrąjį, laisvąjį save. Paslėptą tarp savęs įsivaizdavimų, kaukių, maskių, primestų visuotinių tikėjimų, iliuzijų, nuostatų ir normų, prisirišimų ir priklausomybių, poreikių demonstruotis ar įrodinėti, kontroliuoti ar įsakinėti.

Atrasti save, vidinę laisvę tai tikrai nereiškia vienatvę ar paleistuvystę. Priešingai. Tai galimybė patirti visapusišką partnerystę.

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *